V Sloveniji je veliko družin z otroki prizadetih zaradi higienske revščine. Ne morejo si privoščiti marsikaterih izdelkov za vsakdanjo higieno in osebno nego – vključno z detergenti za perilo in možnostjo vsakodnevnega pranja oblačil. Ljudje z nizkimi prihodki so prikrajšani za tisto, kar je večini samoumevno. Prisiljeni so se odločati med tem, ali bodo lahko ogrevali dom, plačali najemnino, jedli ali prali oblačila.
Vpliv na življenja otrok
Žal ima lahko nošenje umazanih oblačil številne stranske učinke. Otrokom preprečuje, da bi brezskrbno preživeli otroštvo in pokazali svojo nadarjenost in veščine. Privedejo do ustrahovanja, neudeležbe v družbenih dejavnostih in jih izključujejo iz življenja, ki naj bi ga živeli otroci. Nekatere posledice je še težje dojeti – tiste, ki vplivajo na duševno dobro počutje in samozavest otrok. Čista oblačila ne bi smela biti luksuz. Verjamemo, da je to osnovna človekova pravica.
Zagotoviti želimo, da ima vsak otrok dostop do čistih oblačil in da mu umazana oblačila ne preprečijo, da bi dosegel svoje cilje. Zato se želimo boriti proti higienski revščini in vzpostaviti pravico do čistih oblačil za vsakogar.
Več kot 60% vprašanih učiteljev v Sloveniji je ali slišalo od kolegov ali osebno opazilo, da otroci prihajajo v šolo v nezadostno opranih oblačilih. Več kot 70% se jih je tudi strinjalo, da je higienska revščina med otroci problem, ki bi mu bilo treba posvetiti več pozornosti. Problem higienske revščine resno vpliva na otroke in učitelji pravijo, da imajo otroci, ki nosijo umazana oblačila, znižano samozavest in se težje vključijo v družbo.